přeskočit navigaci

Názory

Investice obecně

03

UPOZORNĚNÍ:
Uvedené názory nemusí vyjadřovat názor společnosti HYDROINVEST.
Pokud máte zájem svůj názor sdělit prostřednictvím www.hydroinvest.cz, zašlete jeho znění na info@hydroinvest.cz. Zveřejněny budou pouze zajímavé a pozitivně podnětné názory na investiční, stavební a vodohospodářskou problematiku. Na zveřejnění není nárok. HYDROINVEST si vyhrazuje právo na úpravu znění.
Autor názoru se obvykle nezveřejňuje. Kontakt na autora lze získat pouze se souhlasem jeho i HYDROINVESTu. Reakci autorovi lze zaslat prostřednictvím HYDROINVESTu, pokud autor příjem reakcí neodmítnul. HYDROINVEST neručí za úspěšné přeposlání autorovi.
Autor nemá nárok na odměnu.

Cena za vyvlastnění - kolik kdo chce, tolik nechť dostane

Dnes je vyvlastňování kritizováno ze všech stran. Kdo platí má obavy, že majitelé vyvlastňovaných nemovitostí dostávají příliš. Majitelé vyvlastňovaných nemovitostí namítají, že za tak málo by to nikdy neprodali. Znalci na oceňování postupují podle předpisů, které nejsou aktualizovány okamžitě podle situace na trhu. Průměrná tržní cena nedokáže zohlednit citovou vazbu k vyvlastňované nemovitosti.

Navrhuji proto, aby každý majitel nemovitosti měl právo stanovit její cenu sám. Kdyby tuto cenu někde úředně zapsal, byla by prostě pro případ vyvlastňování platná, kdyby to neudělal, cenu by stanovoval jako doposud znalec.

Aby byla zpětná vazba a ceny nerostly bezdůvodně do nekonečna, muselo by se podle majitelem stanovené ceny také zdaňovat.

Majitel by si směl měnit cenu svých nemovitostí kdykoli. Aby nenastalo hromadné zdražování nemovitostí, když přijde informace, že se bude něco stavět a vyvlastňovat, muselo by být nadlimitní zdražení (například více než dvojnásobek inflace plus 20% za rok) doloženo také souhlasem stavebního úřadu.

Každý (hlavně investoři) by měl právo za určitý poplatek (majitelům nemovitostí a úřadu) na vyhlášení zákazu "nadlimitního" zdražování jím vybraných nemovitostí na určitou dobu.

Cenová databáze by se dala využít i v jiných oblastech. Majitel poškozené části nemovitosti by samozřejmě nemohl požadovat (po pachateli nebo pojišťovně) více, než je jím stanovená cena celé nemovitosti.

Zavedení zákona ve výše uvedeném smyslu by bylo výborným krokem k ochraně jak vlastnických práv, tak k urychlení přípravy staveb. Při vhodně stanovených parametrech, zejména míře zdanění, nehrozí bezdůvodné nadhodnocování cen nemovitostí.

Návod jak řešit spravedlivě vyvlastňování jen části nemovitosti, nebo jen určitých práv, však neznám.

BEZ OHLEDU NA VÝŠE UVEDENÉ JE VŽDY SPAVEDLIVĚJŠÍ SVODODNÁ DOHODA NEŽ VYVLASTNĚNÍ.

NAHORU